Archívna pivnica

& Víno Matyšák

Príbeh vinárstva Matyšák

História miesta

Archívna pivnica

separator

Pražská ulica patrila v histórii Bratislavy medzi významné miesta. Už v 12. storočí bola Bratislava akousi križovatkou diaľkových ciest, kde prirodzene vznikali prvé tržnice. Obchodu najviac priala druhá polovica 19. storočia, keď v meste vyrástlo 70 nových tovární a manufaktúr, k čomu prispela najmä vybudovaná železnica spájajúca Bratislavu s Viedňou. Celé okolie Pražskej ulice malo vtedy charakter sadov, vinohradov a zelene.

Práve v druhej polovici 19. storočia si v Bratislave na Pražskej ulici začal budovať svoje sídlo a zároveň firemné priestory Jakub Paluďai (pôvodne písané Palugyay, 8. august 1819 – 22. máj 1886). K reštauračnej činnosti pridal v roku 1850 aj obchodovanie s vínom, ktoré od roku 1864 aj vyvážal do zahraničia. Jeho sídlo je dnes známe pod názvom Paluďaiho palác (Palugyayov palác). Výstavba paláca spolu s romantickou záhradou a výnimočnými pivnicami bola inšpirovaná talianskymi vilami v krajine uprostred viníc. Stavba bola pravdepodobne dokončená v roku 1873. Keďže obchod si vyžadoval aj kvalitné uskladňovanie vína, na tieto účely vznikli vínne pivnice, ktoré boli výbornou atrakciou pre návštevníkov.

V súčasnosti je Paluďaiho palác sídlom Ministerstva zahraničných vecí SR a zachovaná vínna pivnica dnes uskladňuje vína hotela Matyšák, ktorý v roku 2005 vyrástol nad ňou. Táto archívna vínna pivnica s kapacitou vyše 45-tisíc fliaš dnes patrí k najväčším v strednej Európe. Bola síce postavená pred takmer 120 rokmi, ale duch a atmosféra vtedajšej doby sú stále prítomné a pivnica dodnes vyráža dych…

Video

Príbeh vinárstva

separator

Víno

MATYŠÁK

separator

Moderné vinárstvo Matyšák bolo vybudované od základov v roku 2002 v pezinskej časti Glejovka. Najmodernejšími technológiami vybavená pivnica umožňuje produkciu vín najvyššej kvality, v roku 2006 k nej pribudla aj samostatná pivnica na zrenie vína v dubových a v barikových sudoch. Základom výnimočného vína je kvalitná surovina, ktorá pochádza z najlepších honov Malokarpatskej a Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti. Peter Matyšák už takmer tri desaťročia úspešne spolupracuje s poprednými pestovateľmi hrozna, vďaka ktorým má dostatok prvotriednej suroviny na výrobu stabilného sortimentu vína a ďalších produktov.

Prijmite preto naše pozvanie, osviežte sa, vychutnajte to najlepšie, čo pre vás máme a načerpajte zážitky pre bohatší a hodnotnejší život!